خانه ویلایی در سرخرود
شماره تماس
مهندس مشاور
09129523135
09129523135
صفحه اول سايت | مطالب ديگر | خبرهاي سايت | مقالات سايت

خانه ویلایی در سرخرود

خانه ویلایی در سرخرود

خانه ویلایی در سرخرود

خانه ویلایی در سرخرود
خانه ویلایی در سرخرود


ویلا در اصل به هر ساختمانی اطلاق می شود که از چهار طرف به بیرون دید و یا نما داشته باشد. معمولا در مناطق شهری به دلیل تجمع ساخت و در هم تنیده شدن ساختمان ها امکان داشتن یک خانه ویلایی کمتر دیده می شود. هر چند به برخی از خانه های حیاط دار در شهر های بزرگ هم خانه ویلایی اطلاق می شود ولی تعریف درست ویلا خانه هایی است که از هر چهار طرف آزاد باشد و نمای بیرونی داشته باشد.

عمدتا در مناطقی همچون مناطق ییلاقی ، مناطق ساحلی در شمال کشور قابلیت ساخت ویلا وجود دارد . تعریف دیگر از ویلا را می توان به این شکل بیان کرد که ویلا خانه ای است که در اطراف شهر ها و نه مرکز شهر ساخته می شود و عمدتا سبک رومی و یا ایتالیایی دارد. بناهای ساخته شده به نام ویلا بناهایی هستند که در مناطق وسیعی که اطراف ویلا آزاد می باشد ساخته می شوند مانند باغ ها ، دشت ها و یا برخی از مناطق خاص و ترجیحا در اطراف آن سرسبزی و چشم انداز های زیبا وجود دارد و خود ساختمان ویلا نیز دارای شرایط معماری منحصر به فرد خود است.

دلیل اینکه معماری ویلا ها را معماری رومی و یا ایتالیایی می دانند تاریخچه ساخت این ویلاها می باشد. این نوع ساخت خانه و یا شروع ساخت ویلا در ابتدا در روم باستان مرسوم شد. در این دوره افراد متمول و ثروتمند به سمت این رفتند که خانه های خود را در باغ ها و دارایی های خود بسازند و چون روم و یا ایتالیا رطوبت و بارندگی زیادی به دلایل شرایط اقلیمی داشت این نوع سبک ساخت خانه را در پیش گرفتند.البته ابتدا این نوع ساختمان حالت کاخ مانند داشتند و کمتر در ابعاد کوچک دیده می شدند ولی با فروپاشی امپراطوری روم و زیادتر شدن جمعیت ساکن در مناطق پر باران سبک نوین ویلا سازی در این مناطق در ابعاد کوچکتر شکل گرفت.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

در بسیاری از شهر های قرون وسطی ای اروپا ویلاهای کاخ مانند زیادی بر جای مانده که به عنوان موزه ویا به عنوان کلیسا این روزها استفاده می شود.

این نگرش در ایرانی ها به این شکل به وجود آمد که خانه های ویلایی خانه هایی هستند که ضمن باز بودن چهار سمت آنها دارای سقف شیب دار با نمای زیبا هم هستند. در صورتیکه شیب دار بودن سقف ویلا ها به دلیل بارندگی زیاد در آن مناطق بود.

شمال ایران شرایط بارانی زیادی و مناطق بکر و باغات گسترده ای داشت و هر چند مشخص نیست دقیقا کی ولی استفاده از این سبک خانه ساختن در این منطقه از کشور از همه نظر مقبول به نظر می آید. زیرا شرایط آب و هوایی شمال ایران با شرایط اروپا و ایتالیا نزدیکی بیشتری داشته است. هر چند هر چه شهر سازی در مناطق شمالی بیشتر شد اغلب ویلاهای شمال را در حاشیه ها و اطراف شهر ها می بینیم.

ویژگی های اساسی معماری یک ویلا : اینکه بخواهیم یک معماری و یا ویژگی کلی را برای معماری ویلاها بیاوریم قطعا به بیراهه رفته ایم. ویلا هم همانند سایر خانه ها و آپارتمان ها بسته به سلیقه صاحب ویلا و معمار تفاوت ساختاری و معماری دارد و این یک اصل برای تنوع و داشتن زندگی زیباتر هستیم و این تنها یکی از راه های فرار از یکنواختی زندگی است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اما در هر صورت قاعده های کلی برای معماری ویلاها وجود دارد. اصلی ترین این قاعده ها این است که ویلا در یک محوطه باز و وسیع ساخته می شود که هر چند این روزها به دلیل داشتن مشتری زیاد و جمعیت روز به افزایش متراژ کلی زمین ها کمتر شده است ولی در نهایت این زمین بزرگ و باز می باشد و قاعده دوم این است که در این زمین سرسبزی و نماهای زیادی بصورت طبیعی وجود داشته باشد. منظور از طبیعی این نیست که صرفا درختان کهن و یا دریا حتما باید در نمای ویلا وجود داشته باشد. منظور این است که اگر گیاه طبیعی و سبزی طبیعی در اطراف آن هست که هیچ اگر نیست با کاشت درختان و گل ها و دادن نمای طبیعی اطراف ویلا دارای نمای زیبا باشد.

قاعده عمومی دیگر در طراحی و معماری ویلاها اضافه کردن یک برجک مرکزی در بنای خود می باشد. این برجک معمولا از تمامی قسمت ها ویلا بلندتر است و به عنوان نقطه کانونی بنا و یا ویلا شناخته می شود.

 

اطلاعات بيشتر...
جستجو ملک
شما عزیزان میتوانید موارد دلخواه خود را با ابزار جستجو ی سایت به راحتی پیدا نمایید.مهمترين برچسب ها
تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به گروه مشاورین ویلا شمال میباشد